Ze-do Kanton

37 rudara RMU Zenica još ne može u penziju: Za neuplaćene doprinose nedostaje više od 3,1 milion KM

Čak 37 radnika RMU Zenica, koji su ispunili uslove za penzionisanje, još uvijek ne mogu ostvariti pravo na penziju jer im nisu uplaćeni doprinosi za PIO u ukupnom iznosu od 3.126.408,34 KM.

Podaci su objavljeni u odgovoru Dennis Gratz na zastupničko pitanje upućeno Javnom preduzeću Elektroprivreda Bosne i Hercegovine, u kojem je zatražena informacija o dosadašnjim i planiranim uplatama doprinosa za radnike RMU Zenica.

Kako je navedeno, tokom 2025. godine uslove za penzionisanje steklo je 46 radnika, a ukupni neuplaćeni doprinosi iznosili su 3.475.911,92 KM. Za 27 rudara, koji su pravo na penziju stekli do 30. juna 2025. godine, doprinosi su naknadno uplaćeni u iznosu od 1.966.538,08 KM, zahvaljujući grant sredstvima dodijeljenim putem ugovora između Rudnika i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

Međutim, doprinosi i dalje nisu uplaćeni za 19 radnika koji su uslove za penzionisanje stekli do kraja 2025. godine, u iznosu od 1.509.376,84 KM, kao ni za 18 radnika koji su uslove ispunili do 31. maja 2026. godine, za koje nedostaje još 1.617.031,50 KM.

Iz JP Elektroprivreda BiH ističu da je RMU Zenica u fazi zatvaranja te da ne ostvaruje nikakve prihode, zbog čega je planirano da se sredstva za uvezivanje radnog staža i omogućavanje odlaska u penziju osiguraju iz kredita Svjetska banka, čija je realizacija, kako navode, u završnoj fazi.